سیستم حرارتی گرمایش از کف

سیستم حرارتی گرمایش از کف که انتقال حرارت به‌صورت تشعشعی (تابشی) سهم زیادی در فرآیند گرمایشی آن دارد، درمقایسه با سایر سیستم‌های حرارتی نه تنها در صرفه‌جویی و بهینه‌سازی مصرف انرژی بلکه در مقوله رفاه و آسایش ساکنان ساختمان‌ها دارای نقاط قوت بسیاری می‌باشد.

ادامه مطلب ...

اصفهان صدرنشين مصرف انرژي در ايران

مركز آمار ايران در يكي از تازه ترين گزارش هاي خود از شاخص ميزان مصرف انرژي واحد و كارگاه هاي صنعتي به ارايه آمار و ارقامي پرداخته كه قابل توجه است.

ادامه مطلب ...

مرگ‌های خاموش در سایه نواقص ریشه‌ای در طراحی ساختمان‌ها

به دنبال اعلام آمار مرگ حداقل روزی دو نفر به علت گازگرفتگی در کشور طی 10 سال گذشته، رییس کارگروه پیشگیری از مرگ‌های خاموش انجمن جامعه ایمن ضمن تشریح اشکالات ریشه‌ای در طراحی و اجرای تاسیسات ساختمان‌ها، ایمن ترین سیستم‌های گرمایشی برای ساختمان‌های بزرگ نظیر دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مدارس و ... را برشمرد.

ادامه مطلب ...

باریک‌ترین و نازک‌ترین سد قوسی تاریخی جهان

باریکترین و نازکترین سد قوسی تاریخی جهان، پس از ۷۰۰ سال همچنان در طبس پابرجا و فعال است.این سد با نام کریت در ۵۶ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان طبس، در نزدیکی روستای چیروک و در ارتفاع ۶۴۰ متری از سطح دریا واقع شده است.

ادامه مطلب ...

روشی جدید برای سرمایش ساختمان‌ها: تعریق!

روشی جدید برای سرمایش ساختمان‌ها: تعریق!
ما و بسیاری دیگر از جانوران با تعریق بدن خود را خنک نگه می‌داریم. اگر بتوانیم به ساختمان‌ها هم چنین قابلیتی بدهیم، می‌توانیم با صرف هزینه کمتر، آب باران را ذخیره کرده و در گرما، برای خنک کردن ساختمان از آن استفاده کنیم

ادامه مطلب ...