توسعه فضای سبز شهری با اجرای باغهای پشت بامی

 

بام سبز يک سيستم سبک وزن مهندسي ساز است که رشد گياه را در بام ميسر ساخته و درعين حال از بام محفاظت مي کند. استفاده از پوشش گياهي روي بام يک اختراع جديد نيست. هر چند در دهة اخير روش هاي جديدي به دليل نيازمندي هايي که امروزه در شهرها داريم توسعه يافته است. كاربرد بشر از گياهان بعنوان يك سازه و يا جزئي از ساختار سكونتي سابقه اي بس ديرين دارد

ادامه مطلب ...

بکارگیری سامانه های خورشیدی راهکاری نو در بهینه سازی مصرف انرژی

انسانها همیشه به دنبال آن بوده اند که حداکثر استفاده را از ابزارهای محیطی داشته باشند. انرژی خورشیدی یکی از این راهکارها برای بهره گیری از مزایای این منبع بی زوال می باشد. با توجه به پیشرفت معماری و نیاز انسان به رویکردهای جدید، معماری خورشیدی می تواند انسانها را به دنیایی جدید رهنمود سازد.

ادامه مطلب ...

راهكارهای اصلی صرفه‌جویی گاز و دلایل مصرف بالای انرژی

یکی از مهم‌‌ترین موضوعاتی که در نیم قرن اخیر مورد توجه اکثر کشورهای صنعتی پیشرفته بوده است، بحث جلوگیری از اتلاف انرژی می‌باشد. اهمیت این بحث در سالهای نخست دهه 1340 زمانی که تقاضا برای عرضه ذخایر نفتی و انرژی ناشی از آن افزایش چشمگیری یافت، روشن شد.

توجه به این موضوع که منابع سوخت فسیلی محدود و روبه کاهش هستند مسئولین را به فکر یافتن روش‌هایی جهت استفاده بهینه از انرژی انداخت. به طور کلی روش‌های گوناگونی برای حفظ منابع انرژی وجود دارد. معمول‌ترین روش، صرفه‌جویی می‌باشد که از طریق فرهنگ سازی میسر است. که متاسفانه درکشور ما بصورت جدی و با برنامه هدفمند پیگیری نشده و چه بسا اگر امروز هم غفلت کنیم فردا دیر است.

ادامه مطلب ...

تکنولوژی نوین در وسایل گازسوز با ارتقاء ایمنی

عدم توجه به ویژگیهای ساختمان های امروزی می تواند پیامدهایی در نصب و استفاده اصولی از لوازم گاز سوز را به همراه داشته باشد و در برخی موارد نیز مشکلاتی را برای مصرف کنندگان سبب شود، از آن جمله محدودیت اکسیژن فضای داخل ساختمان است. کاهش فضای داخل ساختمان و بسته شدن راههای ارتباط آن با فضای خارج، تامین اکسیژن مورد نیاز ساکنین و هوای احتراق لوازم گاز سوز را با مشکل مواجه می کند. در حال حاضر با كاهش پهناي ديوار ها و ارتفاع سقفها، مشكل عبور دادن دودكش از جداره ها، افزايش تعداد لوازم خانگي احتراقي با راندمان هاي حرارتي بالاتر در منازل مسكوني و نيز درزبندي بيشتر درها و پنجره ها و جلوگيري از تعويض هوا مواجه هستيم

ادامه مطلب ...

طراحی مطمئن تر و اقتصادی تر اتصال خمشی

در طراحی سنتی اتصالات گیردار در ایران معمولا از ورقهای بالا و پایین استفاده می گردد. در این اتصالات بیشتر اوقات طول ورق فوقانی و تحتانی بر اساس طول جوش مورد نیاز جهت انتقال نیروی اتصال به تیر در نظر گرفته می شود و در این حالت با افزایش طول ورق روسری مفصل پلاستیک از برستون دور می گردد. فاصله گرفتن مفصل پلاستیک از بر ستون  باعث افزایش نیروی برش در مفصل پلاستیک و در نتیجه افزایش ممان بر ستون می شود که این خود منجر به افزایش ضخامت ورق های اتصال و همچنین افزایش برش موجود در چشمه اتصال نیز می گردد. افزایش ضخامت ورق منجر به غیر اقتصادی شدن طرح و دشواری روند جوشکاری و همچنین ایجاد تنش های حرارتی بالایی در حین جوشکاری میگردد. لازم به یادآوری می باشد که معمولا در حالت استفاده از ورق های پوششی جوش نفوذی ورق روسری بایستی در محل انجام گیرد که کنترل و تست این جوش در محل دشوار می باشد و به دلیل استفاده از ضریب بازرسی 75/0 در طراحی شکل ورق روسری به شکل کله گاوی در می آید.

ادامه مطلب ...